Karaciğer Yağlanması Nedir ? Karaciğer Yağlanmasını Nasıl Önleriz ?

 kcf
Karaciğer Yağlanmasının Sebepleri

1.Sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik  (Aşırı yağıl yeme: Fast Food Cips, Aşırı Kırmızı et alkol gibi beslenme alışkanlıkları)
2.Obezite (şişmanlık)
3.Diyabet (Şeker Hastalığı)
4.Alkol kullanımı
5. Tiroid bezinin az çalışması gibi nedenler
En sık görülen sebeplerdir.

KARACİĞER YAĞLANMASININ EN AĞIR SONUCU NE OLABİLİR ?
Karaciğerde biriken aşırı yağ, karaciğer sirozundan kalbe birçok ciddi hastalığa zemin hazırlayabilir.

TEŞHİSİ NASIL KONULUR ?
Genellikle kanda Karaciğer enzimlerinin yükselmesi ve Ultrasnografi ile teşhis konulur.

KARACİĞER YAĞLANMASINI ÖNLEMENİN YOLLARI
1.Beslenmeye dikkat
Yağlı yiyeceklerden uzak durun. Yine düzenli beslenme ve fast-food tarzı yiyeceklerden uzak durmak karaciğer yağlanması oranını belirgin bir şekilde azaltır. Günlük taze sebze-meyve, beyaz et ve lifli gıdaların tüketimi de son derece önemli. Özellikle karaciğerden toksik maddelerin atılımına yardımcı olduğu için mevsiminde enginar tüketmek oldukça faydalı. Soğan, lahana ve brokoli de karaciğere destek sağlar.
2. Alkol karaciğeri yağlandırır. Alkolden uzak durun
3. Her gün yada gün aşırı 30 dakika süreyle yapılan spor ve egzersiz kan dolaşımını artırarak insülin direncini ve karın bölgesinde biriken yağ kütlesini azaltır. Böylece karaciğerde biriken yağ miktarı geriler.
4. Diyabet (Şeker Hastalığı), hipotiroidi (troid bezinin az çalışması) ve kolesterol yüksekliği olan hastaların 6 ayda bir doktora gitmeleri çok önemli. Bu hastalıkların tedavi edilmesi karaciğer yağlanmasını ve bu hastalığın hızlı ilerleme oranını azaltır.
5.Kafeinin karaciğer yağlanmasına iyi geldiği dünyanın saygın bilimsel olan karaciğer hastalıkları dergilerinde bilimsel çalışmalar ile kanıtlandı. Her gün bir fincan kahve içenlerde, içmeyenlere oranla daha az yağlı karaciğer hastalığı görülür. Ancak bunu abartmayın. İki fincan içiyim daha azalsın demeyiniz. 1 fincan yeterli.